Yurtdışında Havaalanında Karşılanma

Yurtdışına gitmeye karar verip bütün işlemlerinizi tamamladığınızda aklınızda birinci sırada yer alan soru okulun ilk günü ne yapacağınız veya kalacağınız yurt ya da aile midir? Şüphesiz bunlardan daha çok kafanızı meşgul eden bir soru daha olacaktır : "Havaalanına indiğimde ne yapacağım, kalacağım yere nasıl gideceğim"


Yurtdışına çıkan öğrencilerin bir kısmı dertlerini anlatacak kadar yabancı dil bilmekle birlikte büyük bir çoğunluğu da yok denecek kadar az bir dil bilgisine sahiptirler. Hakkında belki de çok şey duyduğunuz, okuduğunuz hatta belki de pek çok araştırmalar yaptığınız ancak hiç görmediğiniz, tanımadığınız bir ülkeye tek başınıza gidiyorsunuz. Ailelerin ve öğrencilerin bu konuda büyük endişe duyması çok doğaldır. Ancak unutmayın, sizinle birlikte, dünyanın farklı birçok köşesinde sizin duygularınızın benzerini taşıyan binlerce öğrenci bulunuyor. 

Yurtdışındaki okulların hemen hemen hepsi bu soruna bir çözüm getirmiş durumdalar.

Yurtdışındaki okullar yabancı öğrencilerinin ilk kez geldikleri ülkelerinde, daha iner inmez problemlerle karşılaşmalarına sebebiyet vermemek için havaalanında karşılama adı verilen bir hizmet sunmaktadırlar. 

Havaalanında karşılama servisi temel olarak öğrencinin havaalanında bir görevli (ya da okulun anlaşmalı olduğu taksi şirketinin şöförü) tarafından karşılanması ve daha önceden öğrencinin tercih etmiş olduğu konaklama seçeneğine göre yurda veya aile yanına kadar götürülmesini sağlamaktadır. Okuldan havaalanında karşılanma talep ettiğinizde yapmanız gereken tek şey biletinizi aldıktan sonra havayolu şirketinin ismi, uçuş tarihiniz, numaranız ve varış saatinizi içeren detayları okula bildirmek ve okuldan karşılanacağınıza dair bir teyit almak.
Havaalanında karşılanacağınızı bilmek içinizi ne kadar rahatlatsa da bu kez de farklı bir soru beyninizi meşgul etmeye başlayacak : "Karşılayacak görevli beni nereden tanıyacak" 

NO PANİK.  Görevli havaalanında üzerinde sizin isminiz ya da gideceğiniz okulun ismi yazılı olan küçük bir tabela ile sizi bekleyecektir.

Bir çok okul, olabilecek aksilikleri dikkate alarak öğrencilerine ülkelerinden ayrılmadan önce acil telefon numaraları vermektedir. Böylece herhangi bir sebeple karşılayıcının gelememesi durumunda öğrenci okulun acil telefon numarasını arayarak sorunun giderilmesi konusunda yardım isteyebilmektedir. Ancak bu tip aksiliklerin son derece seyrek olduğu bilinmelidir. 

Yurtdışındaki eğitim kuruluşunun seçiminde size danışmanlık hizmete veren EDUROTA YURTDIŞI EĞİTİM havaalanında karşılanmanızla ilgili tüm işlemlerde de size yardımcı olmaktadır.

Yabancı bir ülkeye ilk kez gittiğinizde böyle bir servisten yararlanabileceğini bilmek öğrencileri, özellikle de aileleri rahatlatıyor olmalı.