Almanya'da Almanca Dil Okulları Genel Bilgiler

Bir lisanın öğrenileceği en uygun yer hiç şüphesiz doğal olarak konuşulduğu ülkedir. Almanya 24 saat Almanca eğitimi göreceğiniz bir 'Almanca dil laboratuvarı' olacaktır. Almanca Dil okullarındaki dersler eğitiminizin sadece bir bölümünü oluşturmaktadır. Okulların düzenledikleri etkinlikler, geziler, yanında kalacağınız aile ve yakın çevre ile olan ilişkileriniz sizi tam bir "Almanca atmosferinde" yaşatacaktır.


 

Almanya'da Almanca Eğitim Süresi Nedir?

Almanca kursları yıl boyunca kesintisiz sürmektedir. Eğitim süresinin belirlenmesi ulaşmak istediğiniz seviyeye, ayırabileceğiniz zamana ve şüphesiz bütçenize bağlı olarak tamamen size bağlıdır. 2 haftadan başlayarak 1 yıla kadar istediğiniz süreyi tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte kimi Almanca dil okullarında kurslar belirli dönemlerde düzenlenebilmektedir.

Almanya'da Almanca Kurs başlangıç tarihleri nelerdir?

Almanya'da Almanca Kurs başlangıç tarihleri son derece esnektir. Almanca dil Okullarına genel olarak yılın herhangi bir haftasında başlayabilmek mümkündür. Bununla beraber bazı okul ve kurslarda belirli dönemlerde kurslara başlanabilmektedir.

Almanya'da Almanca Dil Kurslarına başlayabilmek için hangi düzeyde olmalıyım?

Genel olarak Almanca lisan kurslarına Almanca düzeyiniz ne olursa olsun başvurabilirsiniz. Almanca Dil Okulunun ilk günü yapılacak seviye belirleme sınavı sonucuna göre uygun bir kura yerleştirilecek, kendi seviyenizdeki diğer öğrencilerle birlikte eğitim alacaksınız. Bununla birlikte Almanca dil eğitiminizden en verimli faydalanabilmek için hiç bilmeden gitmek yerine seviyenizin en az Elementary ( az) düzeyinde olmasını öneriyoruz. Almanya Öğrenci vizeniz içinde Almancanızın belirli bir düzeyde olması vize almanızı kolaylaştıran bir etken olabilir.

Almanya'da Almanca egitimi alırken Haftalık ders sayısı nedir?

Almanya'ya Almanca eğitimi amaçlı öğrenci vizesi alınabilmesi için haftada en az 20 ders (15 saat) yoğunluğa sahip bir Almanca kursuna kayıt yaptırmalısınız. Almanya için ise kursun yoğun olması (haftada 25-30 ders) gerekiyor. Almanca Dil okulları genel olarak haftada 20 ve 25 ya da 30 ders yoğunluklarında eğitim verme eğilimindedirler.

Almanya'da Almanca dil okullarına katılım yaşı nedir?

Yıl boyu devam eden Almanca kurslarına başvurabilmek için alt yaş 16'dır. Bazı okullar 18 yaş altını kabul etmiyorlar. Ticari İngilizce programlarında alt yaş sınırı 21'e kadar çıkabilmektedir. Yaz döneminde ise bazı okullar yetişkinlere yönelik kurslarda yaş sınırını 14'e kadar indirebiliyorlar. Öğrenmenin yaşı olmadığına göre üst yaş sınırı yok.

Almanya'da Almanca dil okullarına Ne Zaman Başvurmalıyım?

Başvuru tarihi dil okullarından dil okullarına değişebiliyor. Popüler Almanca dil okullarına başlamayı düşündüğünüz tarihten en az 4-6 hafta önce başvurmalısınız. Özellikle yaz dönemlerinde başvuruların yoğun olduğu dikkate alınarak süre daha da uzatılmalıdır. Almanya için öğrenci vizesi zaman zaman gereğinden uzun sürebilmektedir. Almanya Konsolosluğu vize işlemlerinde çok titiz olabilmekte ve ek beklgeler talep edebilmektedir. Tüm bunları dikkate alarak mümkünse 10-12 hafta önce, hatta daha genel bir ifade ile ne kadar önce başvurursanız işlemlerin o denli sağlıklı ve zamanında sonuçlanacağı söylenebilir.

Almanya'da Almanca dil okullarında Kaç kişilik sınıflarda eğitim göreceğim?

Her ne kadar sınıf mevcutlarındaki üst sınır 14/15 ise de bir çok okulda 10-12 kişilik sınıflarda ders verilmektedir. Özellikle kış aylarında sınıf mevcutları daha düşük olma eğilimindedir. Kimi okullar sınıf mevcutlarını 5 öğrenci ile sınırlayabilmektedir. Sınırlı zamana sahip iş adamları ve yöneticilere yönelik bire bir özel ders programları da bulunuyor.

Almanya'da Almanca dil okullarında Kurs sonunda sertifika alacak mıyım?

Kurs türü ve süresi ne olursa okula düzenli devam eden öğrenciler sertifika almaya hak kazanmaktadır. Öte yandan Almanca seviyenizi ölçmeye yönelik, uluslararası geçerliliğe sahip sınavlarına da girmeniz özellikle teşvik edilmektedir.

Almanya'da Almanca dil okullarında ilk gün ne olacak?

Okulların hepsinde ilk gün seviye tespit sınavı yapılmaktadır. Sınav sonucuna göre öğrenciler uygun sınıflara yerleştirilmektedir. İlk gün öğrencilere şehri tanıtan genel bilgiler, haritalar, kimlik kartı, çeşitli pratik bilgiler ve kurs malzemelerini içeren öğrenci dosyaları verilmektedir.

Almanya'da Almanca dil okullarında Okullardaki imkanlar, tesisler nelerdir?

Almanya'daki Almanca dil okullarının sağladıkları olanaklar ve tesisler okuldan okula büyük değişiklik gösterebilmektedir. Önemli bir kısmında öğrencilerin yararlanabilecekleri multimedya bilgisayar merkezi, kütüphane, dil laboratuvarı, kafeterya vb. bulunmaktadır.

Almanya'da Almanca dil okullarında sosyal Etkinlikler - Geziler düzenlenecek mi?

Okullar sınıf içi eğitim programlarına ek olarak hafta boyunca çeşitli sosyal ve sportif etkinlikler, hafta sonları çeşitli geziler düzenlemektedirler. Bu etkinliklerin bazıları için maliyet bedelleri talep edilmektedir. Etkinliklere katılıp katılmamak tamamen öğrencinin tercihine bağlıdır.

Almanya'ya vardığımda havaalanında karşılanacak mıyım?

Hemen hemen tüm okullar havaalanında karşılama hizmeti vermektedir. Ülke'ye varışınızda okulunuz ismi yazılı bir tabela ile sizi görevli karşılayacak ve konaklayacağınız yere götürecektir. Lisanınız iyi düzeyde değilse yada yurtdışına ilk kez çıkıyorsanız havaalanında karşılama servisini tercih etmeniz tavsiye ediliyor.

Almanya'da Almanca dil okullarında öğrenci yapısı nedir?

Almanya'da Almanca dil okullarının tümünde öğrenciler aynı amaç için dünyanın farklı ülkelerinden gelen diğer öğrencilerle birlikte eğitim almaktadır. Bu Almanca öğrenimin yanısıra farklı ülkelerden arkadaşlar edinmek ve farklı kültürleri de tanımak için bulunmaz bir fırsat olacaktır.

Almanya'da Almanca dil okulları onaylı mı?

Almanya'da dil okulu seçerken Almanya'nın resmi makamları tarafından onaylı olup olmadığına, dil okullarının oluşturdukları ve birbirlerini denetleme işlevine sahip oldukları derneklere üye olup olmadıklarına dikkat etmelisiniz.