Amerika’ya Eğitim için Gitmeden önce Hazırlık Yapın.

ir çok öğrenci Amerika Birleşik Devletleri'ne gitmeden önce yapabileceği hazırlıkların ve bunların Amerika'daki ilk günlerinde ne denli kendisine yardımcı olabileceğinin farkında değildir. Hazırlıklı gelenlerde yeni bir ortama uyum sağlama şokunun etkisi o kadar şiddetli olmamakta ve Amerikan yaşam tarzına uyum evresi daha sarsıntısız geçmektedir.

Yeni bir ortama uyum sağlamanın doğru bir yöntemini önermek zordur. Öğrenciler kendilerini bekleyen bir yığın değişikliğe hazırlıklı olmalıdırlar. İster yurt dışına öğrenim amacıyla giderken ister hayattaki diğer tecrübeler için Amerikalıların 6P formülünü aklınızda tutmanızda fayda var: Proper Prior Planning Prevents Poor Performance : Hazırlıklı olmak başarısızlığı önler

1. Üniversite ve şehir hakkında mümkün olduğunca çok bilgi toplayın:
Okulunuz ve bulunduğu bölge hakkında bilgiler toplayın. Ne olduğu bilinen bir yere gitmek bilinmeyende maceralar yaşamaktan çok daha kolaydır. Bu, gereksiz gecikmeleri ve engellemeleri önler. Küçücük bir bilginin bile size ne kadar yardımcı olabileceğine şaşıracaksınız.  

Gelişinizden önce üniversitenizi iyi bir şekilde öğrenmeniz önemlidir. Okulun prospektüsünü ve öğrenci el kitabını okuyun. Bu yolla müfredat programı ve konaklama işlemleri hakkında gelişinizden önce yararlı bilgiler elde edeceksiniz. Bu sizi beklemediğiniz herhangi bir durumda gözü bağlı olmaktan kurtarır. Aynı zamanda yeni bir çevreye alışma dönemi boyunca karşılaşabileceğiniz sorunların çözümünü kolaylaştırır. 
Okulun genel planı üzerinde çalışmak akıllıca olacaktır. Genellikle okula ait tanıtım kitapçıklarında harita bulunur.

Bu özellikle büyük okullar için önemli bir konudur. Aradıkları bir binayı bulmak için saatlerini harcayan bir çok öğrenci olduğunu unutmayın.

Aynı şekilde şehri bilmek de önemlidir. Gelmeden önce veya varışınızda bir harita alın ve önemli merkezlerin nerede olduğuna dair bilgi edinin. Gideceğiniz şehirde bulunan turizm ofisine, ticaret odasına haritalar, bölgedeki eğlence yerleri ve çeşitli imkanlar için yazın. En yakın bankalar, postane, süper market ve alışveriş merkezlerinin yerini saptayın. Üniversitelerde bulunan yabancı öğrenci danışmanları yeni gelen öğrencilere şehrin ve çevrenin haritalarını verebilmektedirler. Bu sizin için gerçekten bir kazanç olacaktır. Bazı okullar yabancı öğrencileri alıştırmak için şehir turları düzenlemektedirler. 

2. Gelirken yükünüz hafif olsun :
Mümkün olduğunca az eşya ile gelmek genellikle daha kolaydır. Öğrencilerin çoğu Amerika Birleşik Devletleri'nde alacakları şeylerin daha pahalı olduğu gibi yanlış bir düşünceye sahiptir fakat bu pek de doğru değildir. Eğer siz de tutumlu iseniz, pazar yerlerini ve çevredeki indirimde olan bir alışveriş merkezini araştırabilirsiniz. Buralarda eşyaların ne kadar ucuz olduğuna şaşırabilirsiniz. Keskin bir bakış ve doğru yerlerde alışveriş etmekte usta olmanın bir artı olduğunu söylemeye gerek yok. Sahip olduğunuz eşyaların çabuk bir şekilde biriktiğini fark edeceksiniz Amerika Birleşik Devletleri'ne iki adet bavulla gelen öğrencilerin akademik yılın sonunda gelindiğinde eşyalarının dört katına çıkmış olduklarını görmeleri sık rastlanan bir durumdur. Hafif gelip ağır ayrılmanın genelde daha kolay olduğunu daima hatırlayın.

3. Temas kuracağınız kişiyi tanıyın :
Temas kuracağınız kişiyi bilmek mükemmel bir avantajdır. Enstitülerin bir çoğu nda yabancı öğrencilerin karşılaştıkları sorunlarda onlara yardımcı olan Yabancı Öğrenci Danışmanlığı ( Foreign Student Advisor) bulunmaktadır. Danışmanınızın adını ve telefon numarasını öğrenin ve küçük bir kağıt parçasına yazarak cüzdanınızda veya kolayca ulaşabileceğiniz bir yerde saklayın. Bu kişi yol boyunca karşılaşabileceğiniz herhangi bir problemde arayabileceğiniz kişi olabilir. Havaalanında ne yapacağını, kiminle temas kuracağını bilemeden zor durumda kalan yabancı öğrencilere ait birçok korku hikayeleri duyulmaktadır.

Bir çok okul havaalanında öğrencileri karşılayacak düzene sahiptir. Bu sistem okula ulaşmaya çalışırken oluşabilecek gereksiz riskleri önler. Eğer üniversitenizin böyle bir hizmeti yoksa kampüse gitmek için en iyi yolu sorunuz. Gideceğiniz yere vardığınızda çok fazla taksi ücreti ödemek zorunda kalmamak için bu gerekli. Yabancı öğrenciler dürüst olmayan kişilerce sık sık aldatılabilmektedir. Unutmayın meslek ahlakı olmayan taksi sürücüleri için yeni gelen birini tanımak hiçte zor değildir. Bazı okullar kampüse nasıl gideceğinize dair bilgi verirler. Eğer okul bunu sağlamazsa siz isteyin.