HARKOV UKRAYNA HAKKINDA

HARKOV UKRAYNA HAKKINDA

Harkiv veya Harkov (Ukraynaca: Харків, Rusça: Харьков) Ukrayna'nın ikinci büyük şehri, Harkiv Oblastı'nın idari merkezidir.

Harkov’un Nüfusu:

Ülkenin kuzeydoğusunda yer alır. 2006 yılı sayımlarına göre nüfusu 1.461.300 kişidir.

Kısa Harkov Tarihi:

Harkiv, Ukrayna'nın temel endüstri, eğitim ve kültür merkezlerinden biridir. Sanayisi özellikle daha çok askeri ürünler ve makine sanayi üzerinedir. Bu şehirde yüzlerce sanayi şirketi vardır. Bunlardan en ünlüleri birer dünya devi olan Morozov Tasarım Ofisi ve Malışev Tank Fabrikasıdır. 1930'lardan bu yana tank üretiminin liderleri; Hartron (uzay ve nükleer elektronik) ve de Turboatom türbinleri üreticileridirler.

Harkiv şehrinin en önemli noktalarından biri de, Avrupa'nın en büyük 3., Dünyanın 7. büyük şehir meydanı olan Özgürlük Meydanıdır.

Harkov Coğrafya:

Harkov Ukrayna kuzeydoğu bölgesinde yer almaktadır. Tarihsel olarak, Harkov ana şehir kabul edildiği eski (Slobozhanshchyna da Slobozhanshchyna olarak da bilinir) Sloboda Ukrayna, Harkiv Oblastı bölgesinde yer almaktadır. Şehir, Donets havzasına akan Kharkiv, Lopan ve Udy nehirlerinin, kesişiminde uzanmaktadır.
Şehrin en yüksek noktasının denizden yüksekliği 202 m ile Pyatikhatki (Ukraynaca: П'ятихатки), en alçak noktası ile - 94 m ile Novoselivka'dır (Ukraynaca: Новоселівка). Harkov'un uzunluğu:

Kuzeyden Güneye - 24.3 km

Doğudan Batıya - 25.2 km

Harkov İklimi:

Harkov iklimi soğuk ve kar yağışlı, kışlar ve sıcak yazlar nemli karasal'dır (Köppen iklim sınıflandırması - Dfb) . Mevsimlik ortalama sıcaklıklar, ne yaz aylarında çok sıcak ne de kış ayları için çok soğuktur: Ocak ayında -4,6 °C (23.7 °F), Temmuz ayında 21,3 °C (70.3 °F). Ortalama yağış Haziran ve Temmuz aylarında çoğu düşmek üzere, yılda 513 mm (20 in) toplam yağışa ulaşır.

Harkov Ulaşım:

Harkov şehri hava, demir ve karayolu ile dünyanın birçok şehirlerine bağlı, Ukrayna'ın en büyük ulaşım merkezlerinden biridir. Toplu taşıma, taksi, demiryolları ve hava trafiği dâhil olmak üzere birçok ulaşım yöntemleri vardır. Yaklaşık olarak da 250 bin taşıt kentte bulunmaktadır.

Ukrayna'nın önemli bir ulaşım merkezi olan Harkov'da ulaşım çok farklı araçlarla sağlanır. Harkiv Metrosu toplam 29 istasyon ile üç farklı hattı içeren, 1975 yılından bu yana faaliyet gösteren kentin hızlı toplu ulaşım sistemidir. Harkov'da otobüsler yılda yaklaşık 12 milyon yolcu taşımaktadır. (2006 yılında 100. hizmet yılı kutlanan) Troleybüsler, tramvay ve marşrutkalar (özel minibüsler) da kentteki ulaşımın önemli araçlarıdır.

Harkov ilk demiryolu bağlantısı 1869 yılında kurulmuştur. 22 Mayıs 1869'da kuzeyden gelen ilk trenin Harkov'a gelmesi ile hat açılmış, 6 Haziran 1869'da Kursk-Harkiv-Azov hattı trafiği başlamıştır. Harkov yolcu treni istasyonu yeniden inşa edilmiş ve daha sonra İkinci Dünya Savaşı'nda tahrip edilene dek 1901 yılında genişletilmiştir. Yeni tren istasyonunun inşası 1952 yılında tamamlanmıştır.

Harkov'dan, Ukrayna ve yurtdışına düzenli tren seferleri yapılmaktadır. Elektrichka olarak bilinen bölgesel trenler, yakın kasaba ve köyleri Harkov'a bağlamaktadır.

Harkov günde yaklaşık 20 uçuşla yolcu taşımacılığı alanında hizmet vermektedir. Harkov Uluslararası Havalimanı, uluslararası statüde bir havaalanıdır. Havaalanı, Kiev'deki Borispol Havaalanı kadar büyük olmasa da, Ukrayna'nın diğer havaalanlarına göre yeterli kapasitededir ve şehir merkezinden güneyde, şehir sınırları içinde yer almaktadır. Şehirden iç hat Kiev ile dış hat İstanbul, Dubai, Şarm El Şeyh, Tel-Aviv, Minsk, Varşova, Umman gibi seferlerle yolcu taşımacılığı yapılır. Yaz sezonunda da Antalya, Selanik, Burgaz, Dalaman, gibi charter uçuşlar da bulunmaktadır. Şehrin Kuzeyinde bulunan havaalanı ise bir fabrika sahasıdır ve Antonov uçak şirketi için önemli bir üretim tesisidir. Askeri/Sivil olarak teknik tedarik ve bakım/onarım burada yapılmaktadır. Sivil havayolu şirketlerine hizmet vermemektedir.