İngilizcenizi geliştirmek için yapabileceğiniz 100 şey

İngilizcenizi geliştirmek için yapabileceğiniz 100 şey

1. Hata yapmaktan korkmayın. Kendinize güvenin. İnsanlar hatalarınızı ancak hata yaptığınızı duyduklarında düzeltebilirler.

2. Kendinizi İngilizce ile çevreleyin. Pasif bir şekilde öğrenebileceğiniz İngilizce konuşulan bir ortamlarda  bulunun. Öğrenmenin en iyi yolu konuşmadır.

3. Her gün pratik yapın. Kendinize bir çalışma planı yapın. Haftada ne kadar zaman harcayacağınıza ve buna bağlı kalacağınıza karar verin. Bir rutin oluşturun.

4. Ailenize ve arkadaşlarınıza çalışma planınızdan bahsedin. Sizi çalışmaya çalışmaya zorlamalarını sağlayın ve ayrıca sizi engellemelerine izin vermeyin.

5. 4 temel beceriyi uygulayın: okuma, yazma, konuşma ve dinleme. İngilizce gelişiminiz için hepsinin üzerinde çalışılması gerekiyor.

6. Öğrendiğiniz yeni kelimeler için bir not defteri tutun. Bunları cümleler halinde kullanın ve konuşurken en az 3 kez söylemeye çalışın.

7. Günde en az bir kez bir ders yapın.

8. Listeleri ezberlemek bir sınav için kelime dağarcığını öğrenmenin en yaygın yollarından biridir. Ancak bu sadece kısa süreli eğitim için iyi bir alıştırmadır, çünkü genellikle bir test için öğrendiğiniz bilgileri elinizde tutmazsınız.

9. Vücut saatinizi kullanın. Sabah insanı değilseniz öğleden sonra çalışın.

10. Bir sözcüğü kendi başına kullanmak yerine içinde geçen bir cümleyi hatırlamaya çalışırsanız kelimeleri daha kolay hatırlarsınız.

11. Bir sınava girmeyi planlayın. Bir amaç için çalışmanız gerektiğinde daha motive olduğunuzu göreceksiniz.

12. Elbette sadece sınava girmek için çalışmaktansa çalışmamak hiç daha iyidir. Büyük resmi düşünün. İyi derecede İngilizce bildiğinizde ne yapabileceğinizi düşünün? Hayatınızın kalitesi nasıl gelişecek?

13. Kendine uzun vadeli bir amaç oluşturun ve ona  doğru çalışmaya odaklanın.

14. Kendinize kısa vadeli hedefler verin ve her birini başardığınızda kendinizi ödüllendirin.

15. Zorunlu olduğunuz için değil, öğrenmek istediğiniz bir atmosfer yarat. İstediğiniz için öğrenirken daha fazlasını öğreneceksiniz, çünkü yapmak istiyorsunuz.

16. Sizin için en iyi olanı bilin. Geçmişte sizin için hangi yöntemlerin başarılı olduğunu düşünün ve bunlara bağlı kalın.

17. Nasıl öğrendiğinize odaklanın ve bulun. Ezberleyerek, okuyarak, konuşarak, özetleyerek veya diğer yöntemlerden birini kullanmak sizin için en iyisi olabilir. En iyi nasıl çalıştığınızı öğrenin. Kendi başınıza veya bir grupla sessiz bir yerde çalışmak da olabilir.Yardım alın! Eğer bir şeyi anlamıyorsanız birine sormalısınız. Öğretmeninizden, sınıf arkadaşlarınızdan veya arkadaşlarınızdan yardım isteyin.

18. Gözden geçirin! Gözden geçirin! Gözden geçirin! Geçmişte çalıştığınız şeyleri gözden geçirmek için zaman ayırdığınızdan emin olun.

19. Bir seferde 30 dakikadan daha fazla bir süre kendi başınıza çalışmak iyi bir fikir değildir. Düzenli aralar verin, biraz temiz hava alın ve bacaklarınızı gerin.

20. Bir seviyeye geçmek için çok acele etmeyin. Şu an bulunduğunuz seviyeye odaklanın.

21. TV izlemek yerine İlk kez kaçırmış olabileceğiniz bilgileri yakalamak için tekrar tekrar izleyebileceklerinizi seçmek daha iyidir.

22. Yalnızca TV izlemek sadece ilk seferde doğru bir şeyler duyma şansını verir. Bu, ileri düzeydeki öğrenciler için daha iyidir. Anadili İngilizce olanlarla konuşmak için harika bir pratik olabilir, bu yüzden onlardan kendilerini tekrar etmelerini istemeniz gerekmez.

23. İngilizce düzeylerine göre kademelendirilmiş kitaplar okuyun. Bu kitaplar özellikle sizin düzeyiniz için yazılmıştır. Kitabı sonuna kadar okuyun. Bunu yapabilirsiniz! Daha sonra kendinizi çok iyi hissedeceksiniz.

24. Çocuk kitapları daha kolay kelimelerle yazılmıştır ve farklı İngilizce düzeyleri için yazılmış kitaplara  iyi bir alternatiftir.

25. Gazeteler pasif yapılar bulmak için iyi bir yerdir. Bir makaleyi okuyun ve edilgen cümleleri bulabilecek misiniz bir bakın.

26. Önce genel anlamını okuyun. Her kelimeyi anlamak için endişelenmeyin, daha sonra geri dönün ve yeni kelimeleri arayın.

27. Bir cümle içinde anlamadığınız bir kelime için etrafındaki diğer kelimelere bakın. Size bir ipucu verecekler. Bağlamdan anlamı tahmin etmeye çalışın.

28. Kelime köklerini öğrenin. Kelimelerin anlamını tahmin etmenize yardımcı olurlar. Örneğin: scrib = write, min = small

29. Yeni bir kelime öğrendiğinizde, diğer tüm formlarını da düşünün: Beautiful (sıfat), Beauty (isim), beautifully (zarf).

30. Önekleri (dis-, un-, re-) ve son eklerini (-ly, -ment, -ful) öğrenin, bunlar kelimelerin anlamlarını anlamanıza ve kelime bilginizi arttırmanıza yardımcı olacaktır.

31. İngilizce, Japonca veya Fransızca'nın aksine, sözcük vurgusu kullanır. Yeni kelimeler için heceleri sayın ve vurgunun yerini bulun. Her kelimede sadece bir vurgu ve  bu her zaman  sesli harftedir. İki heceli fiillerde vurgu ikinci hecededir (beGIN). 2 heceli isimlerde (TEAcher) ve sıfatlarda (HAPpy) vurgu ilk hecededir.

32. Ne zaman isterseniz İngilizceyi kullanın. Bu kadar basit!

33. Kendi dilinizden İngilizceye çevirmeyin. Akıcılığınızı artırmak için İngilizce düşünün. Kendinizle konuşun… ama otobüste değil, aksi takdirde insanlar deli olduğunuzu düşünürler!

34. Kitaplardan İngilizce öğrenemezsiniz. Araba sürmek gibi, sadece bunu uygulayarak öğrenebilirsiniz.

35. Dilbilgisini öğrenmenin en doğal yolu konuşmaktır.

36. İngilizce bir günlük tutun. Günde birkaç cümle yazarak başlayın ve ardından daha fazla yazma alışkanlığı edinin.

37. Neden çevrimiçi bir blog başlatmıyor ve yazılarınızı dünyayla paylaşmıyorsunuz?

38. İngilizce olarak daha iyi yazabilmek için Gramer veya imla konusunda endişelenmeden fikir ve düşünce içeren beyin fırtınası yapın. Ondan sonra, iyi dilbilgisi ve imla kullanarak eserinizi yazın. Sonunda hataları kontrol etmek için okuyunuz veya başkalarına kontrol için veriniz.

39. Noktalama işaretinize dikkat edin, çünkü söylemeye çalıştığınız şeyi tamamen değiştirebilir. Bu iki cümle arasındaki anlam farkına bakın: “A woman without her man is nothing” ve “A woman: without her, man is nothing”.

40. Kalbini açın! Dünyaya güzel sesinizi duyurun! Akıcılık ve tonlamayı geliştirmek için İngilizce şarkıları öğrenin ve onlarla birlikte şarkı söyleyin… Karaoke yapın!

41. Mektup arkadaşı edinin veya sohbet odaları, forumlar ve topluluk sitelerini kullanın. İngilizce birisiyle konuşamıyorsanız, bu yapabileceğiniz ikinci en iyi şeydir.

42. İngilizce CD'lerde birkaç cümleyi dinleyin, sonra duyduklarınızı tekrarlayın. Ritim ve tonlamaya odaklanın.

43. Evinizde İngilizce radyo açın. Aktif olarak dinlemeseniz bile, kulaklarınızı çalıştıracaksınız.

44. CD’leri tekrarlayın. Bir CD ile birlikte yüksek sesle okuyun. Yine, bu tonlama, telaffuz ve ritim için harikadır.

45.Dikte etmek. Bir CD veya arkadaşınızı dinleyin ve duyduklarınızı yazın.

46. Hiç kimse kendi sesini duymaktan hoşlanmaz, ama cesur olun ve deneyin! Sesinizi kaydedin ve telaffuzunuzu ve tonunuzu dinleyin. Sorunlu alanlarınızı tanımlamanıza yardımcı olacaktır.

47. İngilizce öğretmeninize dersi kaydedip kaydedemeyeceğinizi sorun. Bu gözden geçirme için harika bir yoldur. Ayrıca öğretmenlerinizin konuşma hızı ve tonlamalarını dinleyebilirsiniz.

48. İngilizce düşünmeye devam etmenize yardımcı olacağından bir İngilizce / İngilizce sözlük kullanın.

49. İngilizce / İngilizce bir sözlük korkutucu görünüyorsa, seviyenizdeki İngilizce öğrencileri için hazırlanmış sözlükleri kullanın.

50. Sözlüğe fazla güvenmeyin. Sözlüğün öğretmeniniz değil bir yardımcıdır. Sözlüğünüze doğrudan bakmak yerine kelimelerin anlamını tahmin etmeye çalışın.

51. Pes etmeyin! Pozitif kalın! Bazen yeterince hızlı öğrenmediğini hissedersin. Herkes böyle hisseder, endişelenmeyin. Sonunda başaracaksınız.

52. Tadını çıkarın! Eğlenirken daha fazla şey öğreniriz!

53. Konuşurken gerginleşirseniz, bir şey söylemeden önce iki derin nefes alın. Kendinizi rahat hissettiğiniz zaman daha iyi konuşursunuz.

54. Geçmişte kullandığınız ders kitaplarına ve CD'lere bakarak kendinizi motive edin. Şimdi size ne kadar kolay göründüklerine şaşıracaksınız! Tebrikler, seviyeniz artıyor!

55. İngilizce öğrenmeye başlamak için hiçbir zaman çok genç ya da çok yaşlı değilsiniz. Öğrenmemek için mazeret bulmayın. Niçin bekliyorsunuz?

56. Erteleme alışkanlığı, başarılı olmanızı engelleyecektir. Ertelemeyi durdurmak için, ertelemenin sebebinin ders çalışmaktan kaçmak mı veya kötü bir alışkanlığınız mı anlamanız önemlidir.

57. İstediğiniz sonucu henüz almadıysanız, bunun nedeni dil öğreniminde kötü olmanız değil, kendi özel öğrenme yönteminizi henüz bulamadığınız içindir.

58. Seviyenize uygun kaynaklar kullanın. Çok zor veya çok kolay olan metinleri / dinleme alıştırmalarını kullanmayın. Sizi zorlayan ama sizi sinirlendirmeyen malzemeler kullanın.

59. Aksanınızı mükemmelleştirmek için endişelenmeyin. Aksanınızı korumak kültürel kimliğinizin önemli bir parçasıdır. Anadil olarak İngilizce konuşanlar, aksanla konuşulan İngilizce'yi dinlemekten zevk alır.

60. Pek çok İngilizce türü vardır: İngiliz, Amerikan, Güney Afrika vb. Bunların hiçbiri yanlış ya da daha önemli değil. İngilizce ingilizcesidir.

61. Bunun yerine, Amerikan ve İngiliz İngilizcesindeki farklılıkların farkında olun ve kelimelerinizi buna göre kullanın. Örneğin Asansör kelimesi 2 ülkede farklı şekilde kullanılır: Elevator (ABD) / Lift (İngiliz).

62. Bilgi kartlarını yanınızda taşıyın. Bunlar yeni kelimeler yazabileceğiniz küçük kartlardır. Ne zaman bir boş vaktiniz varsa onları dışarı çekip bakabilirsiniz.

63. Post-it notlarını kullanın ve bunları evinizde farklı yerlere yapıştırın. Bunları etiketlemek için kullanabilirsiniz.

64. Phrasal verbs’leri (iki kelimelik fiiller) görmezden gelemezsiniz, İngilizce'de yüzlerce  vardır ve yaygın olarak kullanılırlar. Anlamlarına ne kadar odaklanırsanız, yenilerinin anlamını o kadar çok tahmin edebilirsiniz. Onların modellerini tanımaya başlayacaksınız.

65. Sezginizi kullanın. Duygularınızla devam edin, ilk tahminlerinizin ne kadar doğru olduğunu görünce şaşıracaksınız. Daha önce de söylediğimiz gibi, kendinize güvenin.

66. Düşüncelerinizi toplayın. Ne söyleyeceğinizi düşünmek için bir dakikanızı ayırın. Dilbilgisini biliyorsunuz, ama belki konuştuğunuzda doğru gramer kullanmıyorsunuzdur.

67. Konuşmaları İngilizce olarak başlatan kişi siz olun. Konuşmaları ilerletme ve dinleme odaklı sözcükleri kullanmaya çalışın (“really?” / “go on……” / “what happened then?”) Başkalarının sizinle konuşmasını beklemeyin. Siz başlatın!

68. Tartışın. Gruptaki konuları tartışın. Her insan bir bakış açısı seçmeli (buna katılmasanız bile) ve bunu grup içinde tartışmalıdır. Kendinizi iyi ifade ettiğinize emin olun. Aktif olarak dinlemeyi öğrenin. Aktif dinleme sınıfta yardımcı olacak ve grup çalışması oturumlarından daha fazla yararlanmanıza ve daha fazla katkıda bulunmanıza yardımcı olacaktır. Konuşan kişiye odaklanın. Kulaklarınız ve gözlerinizle konuşmacıya yoğunlaşın.

69. Sadece İngilizce kelimeleri öğrenmek yeterli değildir. Bir papağana ingilizce kelimeleri öğretebilirsiniz ama bu onun İngilizce konuşabileceği anlamına gelmez!  Gramer bilgisine de sahip olmanız gerekiyor.

70. Fiil zamanları, İngilizce konuşanlar tarafından eylemlerin zamanlaması hakkında konuşmak için kullanılır. Bu zamanları ve ne zaman kullanacağınızı bilmeniz önemlidir.

71. İngilizcede birçok düzensiz fiil vardır. Bunlar üzerinde çalışmalısınız.

72. Devam edin! İngilizce konuşmaya ara verirseniz, seviyenizin azaldığını ve tüm sıkı çalışmanızın boşa gittiğini göreceksiniz.

73. Kötü bir test puanı çalışma azminizi kırmasın. Bazı öğrenciler İngilizce sınavını geçme yeteneğine sahip olabilir, ancak İngilizce konuşanlar ile iyi iletişim kuramazlar. İngilizce'yi özgürce konuşabiliyorsanız, kendinizle gurur duymalısınız.

74. En iyisini denediğiniz sürece, başardığınızı unutmayın!

75. Bir arkadaşınızla birlikte İngilizce öğrenin. Pratik yapabileceğiniz birisine sahip olacaksınız ve ders çalışmak için birbirinizi motive edebilirsiniz.

76. Biliyorsunuz ki, İngilizce yazma biçimi, telaffuz edilme şekli ile aynı değildir. Örneğin, "Ough" 6'dan fazla telaffuza sahiptir. Fonetik Alfabesini tanıyın. Sözlükteki kelimeleri doğru telaffuz etmenize yardımcı olacaktır.

77. “Schwa” sesine alışın [É ™] - Vurgusuz ve eğlenceli bir nötr sesli sestir. ‘Schwa’, İngilizce’deki en yaygın ünlü sesidir. Örneğin, “about” kelimesindeki ‘a’ ve “supply” kelimesindeki ‘u’.

78. Düzeyiniz yükseldikçe gelişmenin daha uzun sürdüğünü unutmayın. Genellikle en hızlı ilerlemeyi yeni başlayanlar gösterir. İlerledikçe gelişmelerin daha zor fark edilmesinin olağan olduğunu bili.

79. İngilizcenizin ortamlara uygun olduğundan emin olun. Arkadaşlarınızla argo kullanmak sorun olmayabilir, ama bir iş toplantılarında uygun değildir. Öğrendiğiniz kelime ve cümlelerin n hangi ortamlarda kullanılabileceklerini öğrenin..

80. İngilizce ders kitaplarındaki İngilizce genellikle günlük konuşma İngilizcesinden farklıdır. Gündelik 'argo'  kullanımlar için filmler izleyiniz.

81. Deyimleri ezberlemek zor olabilir, ancak kullanımı çok eğlenceli ve İngilizcenizi daha renkli hale getirecekler.

82. Konuşurken genellikle kelimeleri birbirine bağlarız, böylece iki kelime aynı ses çıkarır. Basitçe söylemek gerekirse, ünsüz bir sesle biten kelimeleri sesli bir harfle başlayan (ünsüz> sesli) ile ilişkilendiririz. Bir sesli harfle biten kelimeleri, sesli bir harfle (sesli> sesli) başlayan kelimelere bağlarız. Dinleme ve telaffuzunuzu geliştirmek için bunları uygulayın.

83. İnternetten yararlanın. Öğrenmenize yardımcı olacak kaynaklarla dolu: BBC learning English,; learnenglish.ecenglish.com

84. Güçlü ve zayıf noktalarınızı düşünün. Hangi alanlarda iyileştirmek istediğinizi yazın ve geliştirmek için çalışın. Tabii ki, güçlü noktalarınızı göz ardı etmeyin. Ne kadar iyi iş çıkardığınız için kendinizi kutlayın!

85. Hatalarınızdan öğrenin. Muhtemelen aynı gramer hatalarını tekrar tekrar yapıyorsunuz. İngilizce test sonuçlarını bir çalışma aracı olarak kullanın. Hatalarınızı gözden geçiinr ve odaklanmak istediğiniz birini veya ikisini seçin. Kuralları kontrol etmek için favori dilbilgisi kitabınızı kullanın.

86. Doğru makaleyi kullanın (a / a, the). Bu kuralın a / an = özel olmayan, özel = değerinden daha fazla olduğunu unutmayın. Örneğin: a university  (an university değil çünkü ünsüz bir sesle başlar). An hour (a hour değil, çünkü 'h' genellikle sessizdir).

87. Akıcılık için görsel eğitimini deneyin. Bir restorana gitmeden önce garsonun size söyleyebileceği şeyleri düşünün. Hangi ifadeleri kullanacağınızı düşünün.

88. İletişimin büyük çoğunluğu  beden dili ve jest yoluyla yapılır. Bunlar kültürler ve ülkeler arasında farklı olabilir. Örneğin, zafer sembolü için iki parmaklı “V” ince avuç içidir. Avuç içiniz size doğru bakacak şekilde yaparsanız, bir İngiliz’i incitirsiniz. Bu demek oluyor ki… en iyisi bir  İngiliz’e  sorun ve cevabı kendiniz bulun!

89. İngilizce düzeylerine göre kademelendirilmiş kitaplar okuyun. Bu kitaplar özellikle sizin düzeyiniz için yazılmıştır. Kitabı sonuna kadar okuyun. Bunu yapabilirsiniz! Daha sonra kendinizi çok iyi hissedeceksiniz.

90. En kolay uygulanacak madde - Uyuyun! İyi bir gece uykusundan sonra daha fazlasını öğreneceksiniz. Daha fazla konsantre olabilirsiniz.

91. Yeni insanlarla tanışın. Şehrinizde İngilizce konuşanlar ile aynı ortamlarda bulunmaya çalışın.

92. İngilizce konuşulan bir ülkede İngilizce kursu alın.

93. Yurtdışında eğitim görüyorsanız, yalnızca kendi ülkenizdeki insanlardan çok, diğer ülkelerden gelen insanlarla aynı ortamlarda bulunun. Kendi ülkenizdeki insanlarla paylaşılan bir evde yaşamak iyi fikir değildir. Diğer milletlerle zaman geçirerek daha kültürel bir deneyim yaşayın.

94. Yurtdışında bir iş bulmayı veya staj yapmayı düşündünüz mü?

95. Kendinize nitelikli bir öğretmen bulun. Kim yanlış şeyler öğrenmek ister ki?

96. Hiç kimse İngilizce dilini  tam olarak öğrenemez. Bunu dert etmenize gerek yok gerek yok. Öğrenmenin faydalı bir ip ucu:, İngilizce’de aynı şekilde söylenen fakat farklı anlamlar içeren bir çok kelime bulunuyor. Örneğin, ‘come here’ ‘I can hear the birds’ ile aynı telaffuza sahiptir. Farklı anlamları bilerek kelime oluşturmayı daha kolay bulabilirsiniz.

97. Temel düzeyde İngilizce  olduğunda, aynı şeyi söyleyebileceğiniz farklı yolları keşfedin. Bu, İngilizcenizi dinleyenler için daha ilginç hale getirir ve sizin için çok zor olmayacaktır, çünkü siz zaten temel bilgileri biliyorsunuzdur. Örneğin, İngilizce olarak ‘Goodbye’ anlamını  kaç şekilde diyebiliriz?

98. İngilizce kursundayken dersleriniz için hazırlık yapın. Ödevlerinizi en kısa sürede yapın ve zamanında teslim edin. Dersten birkaç dakika önce notlarınızı ve son dersinizi gözden geçirin. Bunu yapmak hafızanızı tazeleyecek ve ders için ısınacaksınız.

99. Sınıfta dikkatiniz dağılmasın. Derse odaklanın, pencereden dışarı bakmayın. Geç kalmayın, dersin başlamasından birkaç dakika önce gelin. Sizinle İngilizce konuşamayan insanların yanına oturmayın. Telefonunu kapatın. Düzenli olun, ders kitabınızı, not defterinizi ve kaleminizi almayı unutmayın.

100. % 100 odaklanabileceğiniz, Sessiz bir ortamda çalışmak için rahat, huzurlu bir yer bulun.

Kaynak: digilearner.com