İNGİLTERE'DE GENÇLER İÇİN YAZ OKULLARI

Gençlere yönelik yaz dönemi kurslarında öğrenciler dünyanın farklı ülkelerinden gelen kendi yaş gruplarındaki diğer öğrencilerle kaynaşıyor, hem İngilizce bilgilerini geliştirip pratik yapma olanağı buluyorlar, hem de sosyal ve sportif etkinlikler ve düzenlenen gezilerle bilgi ve görgülerini arttırıp hoş bir yaz tatili geçirerek Türkiye'ye dönüyorlar. Farklı ülkelerden arkadaşlar edinmeleri, onlarla İngilizce iletişim kurabilmeleri, öğrencilerin İngilizce pratiklerini geliştirmelerinin yanı sıra bu konuda kendilerine olan güvenlerini arttırıyor ve İngilizce konuşma çekingenliklerini yenmelerini de sağlıyor. Ailelerinden uzak birkaç haftayı kendi yaş grubuyla geçirmek öğrencilerin özgüvenlerinin artmasını sağlıyor. Bu olumlu gelişmelerin eğlenceli bir ortamda yapılması, gezilerle, etkinliklerle desteklenmesi kurslara ayrıca tatil atmosferi de kazandırıyor.

Bu yaz kurslarına hangi yaş grupları katılabiliyor?

Yaz okulları kapsamlı programlar oldukları için genellikle 12–16 yaş grubuna tavsiye ediliyor. Kimi okullar 
8–11 gibi daha küçük yaş gruplarına yönelik programlar da düzenliyorlar. Gençlere yönelik yaz kursları kapsamlı, her şeyin önceden düşünüldüğü, gözetimin ön planda olduğu programlar oluyor kuşkusuz. Oysa 17 yaş ve üzerindekiler yetişkin olarak kabul edildikleri için 17 yaş ve üzerine yönelik yıl boyu devam eden programların yaz aylarına denk gelen kısmı onlara daha uygun oluyor. Bu tür kursları tercih etmelerindeki en büyük etkenlerden birisi de yıl boyu devam eden dil programlarının daha ekonomik olması. Ayrıca bir grubun üyesi olarak değil, bireysel olarak gidilmesi ve böylece daha az Türk öğrencinin bulunduğu okulları seçme olanağının olması da bu tercihlerinde büyük rol oynuyor.

Kursların içeriği hakkında bilgi verir misiniz?

Gençlere yönelik yaz dönemi kursları gramer öğretimini de içermekle birlikte daha çok öğrencilerin konuşma becerilerinin o dilin doğal olarak konuşulduğu bir ortamda geliştirilmesini amaçlıyor. Kurs içeriği öğrenciyi derse katılmaya ve konuşmaya teşvik eden tarzda düzenleniyor.

Kimi program seçeneklerinde genel ve pratik İngilizce eğitiminin yanı sıra seçmeli ders olarak su sporları, golf, ata binme, vb. spor alanlarında da eğitim verilebiliyor.

Öğrencilere konaklama olarak hangi seçenekler sunuluyor?

17 yaş ve üzeri yetişkinlere önerilenin aksine 16 yaşın altındaki öğrencilere yönelik yaz kurslarında daha çok kampus konaklamalı programlar öneriliyor. Ailelerin kampus konaklamasını tercih etmelerindeki en önemli etkenlerin başında tüm okul personelinin, öğretmenlerin, grup liderlerinin ve öğrencilerin aynı kampusta konaklamaları ve böylece öğrencilerin sürekli gözetim altında bulunmaları geliyor. Bunun yanı sıra kampuslarda genellikle yüzme havuzundan tenis kortlarına kadar mükemmel spor tesislerinin bulunması, sabahtan akşama kadar gün boyunca yoğun bir etkinlik programı olması kampus konaklamasının tercihinde rol oynuyor.

Aile yanında konaklamanın avantajları, İngilizce pratik yapma olanağının çok olması ve ülke kültürünü en yakından tanıma olsa da veliler tarafından daha az tercih ediliyor. Bunun en büyük nedenlerinden birisi ailesinden belki de ilk kez uzaklaşacak bir öğrencinin yabancı bir ülkede, yabancı bir ailenin yanında ortama uyum sağlayamaması endişesini taşımaları. Ailenin okula uzak olduğu durumlarda ulaşım sorunu da aileleri düşündüren konular arasında doğal olarak.

Siz aile yanı konaklamayı mı, kampus konaklamasını mı öneriyorsunuz?

Ben iki tür konaklamanın da avantajlı ve dezavantajlı yanlarını sıralayayım ve kararı ailelere bırakalım.

Kampusta Konaklama:

Avantajları:

 • Derslerin, konaklamanın, sportif ve sosyal etkinliklerin birçoğunun aynı kampusta olması,
 • Okul personelinin, öğretmenlerin, grup liderlerinin ve öğrencilerin aynı kampusta konaklaması
 • Daha güvenli oluşu
 • Çeşitli sportif, sosyal etkinliklerden oluşan çok kapsamlı program
 • Farklı ülkelerden gelenlerle arkadaşlık bağlarının daha kuvvetli oluşması
 • Yemeklerin uluslararası damak zevkine göre ortalama olarak hazırlanması

Dezavantajları:

 • Aynı kampusta zaman zaman çok sayıda Türk öğrenci olabilmesi, dolayısıyla Türkçe konuşma ortamının oluşabilmesi
 • Hizmetlerin çokluğu ve yoğun program nedeniyle daha pahalı oluşu
Aile yanında konaklama:

Avantajları:

 • Aile içerisinde pratik olanaklarının fazlalığı
 • Daha ekonomik oluşu

Dezavantajları

 • Henüz yaşı küçük olan öğrencinin aileye uyum sağlayamaması
 • Etkinliklerin kampus konaklamasına oranla daha az oluşu
 • Okul ile aile arası uzaklığın uzak olabilmesi
 • Ailenin yemek alışkanlıklarına bağlı olunması
 •  
Yurtdışına giden öğrencilerin temel sorunu olan yemekler üzerine neler diyeceksiniz?

Aileleri endişelendiren konulardan biri de farklı bir kültürün yemeğine çocuklarının uyum sağlayıp sağlayamayacağı. Yaz dönemi kurslarında yemekler uluslararası damak zevki ortalamasına göre yapılıyor ve. Öğrenciler genellikle farklı yiyecekler arasından seçim yapabiliyorlar. Ancak gidilen yerin bir okul olduğu ve yemeklerin buna göre hazırlandığı unutulmamalı. Aile yanında kalan öğrenciler kahvaltı ve akşam yemeklerini aile ile birlikte yedikleri için yemekleri sevip sevmeyecekleri biraz da evin hanımının aşçılık yeteneğine kalıyor elbette. Diğer şehirlere düzenlenen gezi günlerinde ise öğrencilere paket öğle yemeği veriliyor. Bu paketin içinde genellikle bir sandviç, bisküvi, bir şişe su, bir şişe meyve suyu, bir elma, vb. yiyecekler oluyor.

Program sadece eğitimden oluşmuyor farklı etkinlikler, geziler de bulunuyor, değil mi?

Evet, yaz dönemi kurs programında yoğun spor etkinliklerinin yanı sıra çeşitli yarışmalar, oyunlar, disko, barbekü, maskeli balo, el becerileri öğrenimi, vb. etkinlikler yer alıyor. Ayrıca haftada en az iki kez yakın çevreye ve önemli merkezlere geziler düzenleniyor.

Havaalanında Karşılama ve Uğurlama

Katılımcı öğrencilerin yaş grubunun küçüklüğü dikkate alınarak yaz dönemi kurslarında öğrenciler ister bireysel isterse grupla gitmiş olsunlar, havaalanında karşılanırlar ve konaklayacakları okula (ya da aileye) götürülürler. Aynı şekilde kurs dönemi sonunda havaalanına götürülerek uğurlanırlar.

Haberleşme

Velileri endişelendiren konulardan birisi de çocukları ile düzenli olarak telefonla görüşme olanağına sahip olup olamayacaklarıdır. Bunu bilen okullar öğrencilerin kullanımına açık birçok telefon bulunduruyorlar. Ancak büyük kampusa sahip okullar velilerin değil de, öğrencilerin velilerini düzenli olarak aramalarını öneriyorlar. Bu da sebepsiz değil. Okul kampusunun büyüklüğü ve aktivitelerin yoğunluğu nedeniyle öğrencilerin bulunmasının zorluğu, bulunduğu zaman da aktiviteden ayrılmak zorunda kalması. Bu nedenle velilerin çoğu çocuklarına cep telefonu vermeyi tercih ediyorlar.

Sağlık Sigortası

Ne zaman gerekli olacağını kim bilebilir?. Bir çok okul öğrencileri için sağlık sigortası yaptırıyor. Bunun olmadığı durumlarda ise Türkiye'deki bir sigorta kuruluşunda yurtdışında bulunulacak dönem için geçerli olacak sigorta yaptırılması öneriliyor.

Cep Harçlığı

Kuşkusuz sadece çocukları yurtdışına giderken değil Türkiye'de iken de velilerin en kararsız kaldıkları konulardan birisidir cep harçlığı: Ne kadar vermeli? Ve hemen ardından diğer soru akla gelir: Ya cep harçlığını kaybederse ya da çaldırırsa? Cep harçlığının miktarında gidilecek şehrin büyüklüğü önemli bir etken. Örneğin Londra gibi bir metropolde gerek fiyatların yüksek oluşu, gerekse harcama olanaklarının çok oluşu cep harçlığı miktarını yukarıya çekecektir doğal olarak. Normal olarak okulların tavsiye ettikleri cep harçlığı miktarı İngiltere için haftada 75–80 Pound dolaylarındadır. Bu miktar kantin alışverişlerini, haftada birkaç telefon görüşmesini, minik hatıra eşya vb. alışverişleri ve tercihe bağlı ek etkinlikleri karşılamaya yeterlidir. Ancak işin içine alışveriş girecekse cep harçlığı miktarını artırmakta fayda var. Cep harçlıkları, pasaportlar ve uçak biletleri genellikle okul yönetimlerince toplanarak muhafaza altına alınıyor ve cep harçlıkları isteklerine uygun olarak uygun zamanlarda dağıtılıyor. Bazı okullarda ise öğrencilere bu tür kıymetli eşya ve paralarını tutabilecekleri kilitli dolaplar temin ediliyor.

Seçenekler ve fiyatlar hakkında daha fazla bilgi

İngiltere'de Gençlere Yönelik Yaz Tatili kursları için merkezlerimizi arayabilirsiniz.