İNGİLTERE'DE HANGİ DİL OKULUNU SEÇMELİ?

İngltere'de Hangi Dil Okulunu Seçmeli

Yurtdışında dil öğrenimine karar verilme aşamasında ülke,şehir, okul, kurs programı vb üzerinden bir dizi konu başlığını tek tek açmak durumundasınız. Bu aşamalarda aşağıdaki yazı faydalı olacaktır.

 
Kişisel ihtiyaçlarınızı ve ilgi alanlarınızı belirleyin

İngilizce eğitimi için ne kadar süre, bütçe ayırabiliyorsunuz ? Eğitim görmeyi düşündüğünüz belirli bir bölge, şehir söz konusu mu ? Tiyatroları, konserleri , etkinlikleriyle canlı büyük bir kentimi yoksa küçük, sakin bir yerleşim bölgesini mi tercih edersiniz ? 

 

Özel konularda ek eğitim almayı düşünür müsünüz ?

İngilizcenizi olabildiğince geliştirmek temel amacınız olabilir ancak bunun yanısıra belirli konularda ek eğitim almayı düşünür müsünüz? Özel amaçlı İngilizce eğitimi için genellikle upper intermediate/advanced düzeyde İngilizce ön şartı olduğu unutulmamamıdır.

 

Eğitim standartları ve okulun sunduğu imkanlar

Okulun kalitesini belirli aralıklarla denetleyen British Council, NEAS, AAIEP, TESOL, NAFSA vb. profesyonel kuruluşlara üye olup olmadığını kontrol edin. Okulun sahip olduğu bilgisayar, lisan laboratuarı vb donanım, sınıf mevcutları, düzenlenen etkinlikler, geziler , havaalanında karşılama vb. hizmetlerin bulunup bulunmadığını araştırın.

 

Konaklama seçenekleri

Okul sadece aile yanında konaklama seçeneğine sahipse ve bu sizin isteklerinizi karşılıyorsa sorun yok. Yurt konaklaması tercih ediyorsanız konaklama ücretine nelerin dahil olduğunu dikkatle okun. Bazı yurt konaklama seçeneklerinde yemeklerin dahil olmadığını dikkate alın.

 

Akademik danışmanlık

İngilizce öğreniminden sonra amacınız üniversite öğrenimi görmek ise dil okulu seçerken bu konuda ücretsiz rehberlik yapıyor olmasına önem verin.

 

Bütçe

Sadece kurs ücretini değil kurs döneminiz boyunca ödeyeceğiniz tüm giderleri dikkate almalısınız. Kimi okullarda kurs ücreti düşük görünmekle birlikte eğitim malzemeleri, konaklama işlem ücreti vb. adlar altında ekstra ücretlerin alındığını ve ucuz olan bazı okullarda, bir çok okulla kıyaslandığında konaklama ücretinin kurs ücretine göre daha pahalı olabileceğini bilmelisiniz.

 

Özel dil okulları

Genel olarak dil öğretimi üzerine uzmanlaşan dil okulları gerek kendilerine ait binalarda gerekse iş birliği yaptıkları üniversitelere ait kampüslerde eğitim verebilmektedirler. Özel dil okullarının kurs başlangıç tarihleri ve süreleri üniversitelerin dil okullarına kıyasla çok daha esnektir. Üniversite kampüslerinde eğitim veren dil okullarına devam eden öğrenciler genellikle kampüs imkanlarından üniversite öğrencilerle aynı koşullarda yararlanabilmektedirler.

 

Üniversite dil okulları

Üniversitelerinin önemli bir kısmında dil okulu bulunmaktadır. Ancak yurtdışında yüksek öğrenim görmeyi hedefleyen öğrenciler, üniversitenin dil okuluna kayıt yaptırmalarının, o üniversiteye de kabulün garantisi anlamına gelmediğini unutmamalıdırlar. Dil okulu başvurusu ile üniversite başvurusu birbirinden tamamen ayrı işlemlerdir. Akademik programlarıyla çok bilinen bir üniversitenin bünyesindeki bir dil okulu üniversite ile aynı standartlara sahip olmayabilir. Bu sebeple sadece üniversitenin adına bakarak dil okulu seçimi yapmak yanıltıcı olabilir.
Üniversitenin dil okulu öğrencileri üniversite öğrencileri gibi kampüsteki spor tesislerinden bilgisayar merkezine kadar bir çok imkandan yararlanabilmektedir