İrlanda'da Öğrenciler İçin Yasal Çalışma Hakkı

İRLANDA’DA ÖĞRENCİLER İÇİN ÇALIŞMA HAKKI

İrlanda’da 25 hafta ve üzeri dil okuluna kayıt olan öğrenciler için haftada 20 saat part-time çalışma olanağı bulunuyor. Ek olarak tatil dönemlerinde 10 haftaya kadar yasal çalışma hakkına da sahiptir. Çalışma izni alabilmek için öğrencinin, İrlanda’ya vardıktan sonra ” Garda National Immigration Bureau” veya en yakın Garda merkezine başvurması gerekir.

Dilerseniz eğitim ve çalışma sürenizi İrlanda’da iken uzatabilirsiniz:

İrlanda’da 25 hf ve daha uzun üreli eğitim alan öğrenciler Dilerlerse eğitimlerini ve çalışma sürelerini 2 kat uzatabilir.

İrlanda’da dil eğitimi alırken çalışarak hem İngilizce pratik yapabilir, hem de yaşam giderlerinizi karşılayabilirsiniz. Birçok öğrenci çalışarak genellikle aylık ortalama 800-900 Euro dolayında bir gelir elde edebiliyorlar.

Bu uygulamanın yanı sıra öğrenciler yaz ve tatil dönemlerinde yasal olarak tam gün çalışabilirler.

Dublin, Google, Microsoft, Facebook vs. gibi birçok dünyanın en bilinen bilişim kuruluşlarının Avrupa üssüdür. Bu kuruluşlar bünyelerinde çalışabilecek üniversite mezunu Türkçe bilen çalışan aramaktadır.

Garda National Immigration Bureau (GNIB)

İrlanda’ ya gittikten sonra Garda Ulusal Göçmenlik Bürosuna kayıt yaptırmanız gerekiyor. Kayıtları şahsen yapıyorsunuz. Geçerli vizeniz, okul kayıt belgeniz, hesap özetiniz ve banka dokümanlarınız ve vize sırasında yaptırılan sağlık sigortası ile birlikte Garda ofisine gidiyorsunuz.. Bu belgelerde eksiklik olması durumunda kayıt olamazsınız.

Kayıt sonrasında GNIB oturma izni ve GNIB kartı verilir. Kart ücreti için 300 € ödenmektedir. Ücret kredi kartı ya da banka kartıyla ödenmelidir, peşin kabul edilmez.

Garda National Immigration Bureau İletişim bilgileri:

13-14 Burgh Quay,
Dublin 2,
Ireland
Tel: +353 1 666 9130 / 01