İtalya'da İtalyanca Genel Bilgiler

İtalya'da İtalyanca Eğitim Süresi Nedir?

İtalyanca kursları yıl boyunca kesintisiz sürmektedir. Eğitim süresinin belirlenmesi ulaşmak istediğiniz seviyeye, ayırabileceğiniz zamana ve şüphesiz bütçenize bağlı olarak tamamen size bağlıdır. 2 haftadan başlayarak 1 yıla kadar istediğiniz süreyi tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte kimi İtalyanca dil okullarında kurslar belirli dönemlerde düzenlenebilmektedir. 

İtalya'da İtalyanca Kurs başlangıç tarihleri nelerdir?

İtalya'da İtalyanca Kurs başlangıç tarihleri son derece esnektir. İtalyanca dil Okullarına genel olarak yılın herhangi bir haftasında başlayabilmek mümkündür. Bununla beraber bazı okul ve kurslarda belirli dönemlerde kurslara başlanabilmektedir.

İtalya'da İtalyanca Dil Kurslarına başlayabilmek için hangi düzeyde olmalıyım?

Genel olarak İtalyanca lisan kurslarına İtalyanca düzeyiniz ne olursa olsun başvurabilirsiniz. İtalyanca Dil Okulunun ilk günü yapılacak seviye belirleme sınavı sonucuna göre uygun bir kura yerleştirilecek, kendi seviyenizdeki diğer öğrencilerle birlikte eğitim alacaksınız. Bununla birlikte İtalyanca dil eğitiminizden en verimli faydalanabilmek için hiç bilmeden gitmek yerine seviyenizin en az Elementary (az) düzeyinde olmasını öneriyoruz. İtalya Öğrenci vizeniz içinde İtalyancanızın belirli bir düzeyde olması vize almanızı kolaylaştıran bir etken olabilir.

İtalya'da İtalyanca egitimi alırken Haftalık ders sayısı nedir?

İtalya'ya İtalyanca  eğitimi amaçlı öğtenci vizesi alınabilmesi için haftada en az 20 ders (15 saat) yoğunluğa sahip bir İtalyanca kursuna kayıt yaptırmalısınız. Avustralya için ise kursun yoğun olması (haftada 25-30 ders) gerekiyor. İtalyanca Dil okulları genel olarak haftada 20 ve 25 ya da 30 ders yoğunluklarında eğitim verme eğilimindedirler. 

İtalya'da İtalyanca dil okullarına katılım yaşı nedir?

Yıl boyu devam eden İtalyanca kurslarına başvurabilmek için alt yaş 16'dır. Bazı okullar 18 yaş altını kabul etmiyorlar. Ticari İngilizce programlarında alt yaş sınırı 21'e kadar çıkabilmektedir. Yaz döneminde ise bazı okullar yetişkinlere yönelik kurslarda yaş sınırını 14'e kadar indirebiliyorlar. Öğrenmenin yaşı olmadığına göre üst yaş sınırı yok.

İtalya'da İtalyanca dil okullarına Ne Zaman Başvurmalıyım?

Başvuru tarihi dil okullarından dil okullarına değişebiliyor. Popüler İtalyanca dil okullarına başlamayı düşündüğünüz tarihten en az 4-6 hafta önce başvurmalısınız. Özellikle yaz dönemlerinde başvuruların yoğun olduğu dikkate alınarak süre daha da uzatılmalıdır. İtalya için öğrenci vizesi zaman zaman gereğinden uzun sürebilmektedir. İtalya Konsolosluğu vize işlemlerinde çok titiz olabilmekte ve ek beklgeler talep edebilmektedir. Tüm bunları dikkate alarak mümkünse 10-12 hafta önce, hatta daha genel bir ifade ile  ne kadar önce başvurursanız işlemlerin o denli sağlıklı ve zamanında sonuçlanacağı söylenebilir.

İtalya'da İtalyanca dil okullarında Kaç kişilik sınıflarda eğitim göreceğim?

Her ne kadar sınıf mevcutlarındaki üst sınır 14/15 ise de bir çok okulda 10-12 kişilik sınıflarda ders verilmektedir. Özellikle kış aylarında sınıf mevcutları daha düşük olma eğilimindedir. Kimi okullar sınıf mevcutlarını 5 öğrenci ile sınırlayabilmektedir. Sınırlı zamana sahip iş adamları ve yöneticilere yönelik bire bir özel ders programları da bulunuyor.

İtalya'da İtalyanca dil okullarında Kurs sonunda sertifika alacak mıyım?

Kurs türü ve süresi ne olursa okula düzenli devam eden öğrenciler sertifika almaya hak kazanmaktadır. Öte yandan İtalyanca seviyenizi ölçmeye yönelik, uluslararası geçerliliğe sahip sınavlarına da girmeniz özellikle teşvik edilmektedir.

İtalya'da İtalyanca dil okullarında ilk gün ne olacak?

Okulların hepsinde ilk gün seviye tespit sınavı yapılmaktadır. Sınav sonucuna göre öğrenciler uygun sınıflara yerleştirilmektedir. İlk gün öğrencilere şehri tanıtan genel bilgiler, haritalar, kimlik kartı, çeşitli pratik bilgiler ve kurs malzemelerini içeren öğrenci dosyaları verilmektedir.

İtalya'da İtalyanca dil okullarında Okullardaki imkanlar, tesisler nelerdir?

İtalya'daki İtaklyanca dil okullarının sağladıkları olanaklar ve tesisler okuldan okula büyük değişiklik gösterebilmektedir. Önemli bir kısmında öğrencilerin yararlanabilecekleri multimedya bilgisayar merkezi, kütüphane, dil laboratuvarı, kafeterya vb. bulunmaktadır. 

İtalya'da İtalyanca dil okullarında sosyal Etkinlikler - Geziler düzenlenecek mi?

Okullar sınıf içi eğitim programlarına ek olarak hafta boyunca çeşitli sosyal ve sportif etkinlikler, hafta sonları çeşitli geziler düzenlemektedirler. Bu etkinliklerin bazıları için maliyet bedelleri talep edilmektedir. Etkinliklere katılıp katılmamak tamamen öğrencinin tercihine bağlıdır.

İtalya'ya vardığımda havaalanında karşılanacak mıyım?

Hemen hemen tüm okullar havaalanında karşılama hizmeti vermektedir. Ülke'ye varışınızda okulunuz ismi yazılı bir tabela ile sizi görevli karşılayacak ve konaklayacağınız yere götürecektir. Lisanınız iyi düzeyde değilse yada yurtdışına ilk kez çıkıyorsanız havaalanında karşılama servisini tercih etmeniz tavsiye ediliyor.

İtalya'da İtalyanca dil okullarında öğrenci yapısı nedir?

İtalya'da İtalyanca dil okullarının tümünde öğrenciler aynı amaç için dünyanın farklı ülkelerinden gelen diğer öğrencilerle birlikte eğitim almaktadır. Bu İtalyanca öğrenimin yanısıra farklı ülkelerden arkadaşlar edinmek ve farklı kültürleri de tanımak için bulunmaz bir fırsat olacaktır.

İtalya'da İtalyanca dil okulları onaylı mı?

İtalya'da dil okulu seçerken İtalya'nın resmi makamları tarafından onaylı olup olmadığına, dil okullarının oluşturdukları ve birbirlerini denetleme işlevine sahip oldukları derneklere üye olup olmadıklarına dikkat etmelisiniz.