KİEV UKRAYNA HAKKINDA

KİEV UKRAYNA HAKKINDA

Kiev, (Ukraynaca: Київ - Kıyiv, Rusça: Киев - Kiyev ), Ukrayna'nın başkenti ve en büyük kentidir.

Kısa Kiev Tarihi:

İlk Vakayiname isimli tarihsel belgede Kiev şehrinin yerel bir yöneticisi olmadığı ve 9. yüzyıldan itibaren Hazar Türklerine haraç verdikleri yazmaktadır. Eski Türkçede yüksek yer anlamına gelen ve Sarkel'e benzeyen Sambat kalesi Hazarlar tarafından şehri korumak için inşa edilmiştir. Kiev 250 yıl Hazarlar (850-1100), 260 yıl Altınordu (1240-1500) egemenliğinde yaklaşık 500 yıl Türkler tarafından yönetilmiştir.

Dinyeper kıyısına kurulmuş şehrin Hazarlar mı yoksa Kievan Rus'ları tarafından mı kurulduğu hakkında sağlam bir bilgi olmamasına rağmen isminin Kıyı Ev den geldiği zannedilmektedir. Sambat, şehrin diğer ismidir.

Kentin en önemli ve bilindik meydanı Bağımsızlık Meydanı'dır.

Şehir Avrupa kıtasında birçok sosyal çalışmalara katılmış ve derecelere girmiştir. 2004 Eurovision Şarkı Yarışması ünlü Ukraynalı şarkıcı Ruslana tarafından birincilik almıştır. Şehir 2009 Eurovision Çocuk Şarkı Yarışması'na da ev sahipliği yapmıştır.

Kiev içi Ulaşım:

Kiev şehri içinden Dinyeper nehri geçer. Altyapısına Sovyetler Birliği döneminde önem verilerek yapılması sayesinde, şehirde ulaşım rahattır. Şehirde metro sistemi bulunuyor. Kiev Metrosu dünyanın en büyük metrolarından biridir. Çok derine inşa edilmiştir. Ayrıca tramvay, troleybüs gibi vasıtaları kullanarak da ulaşım sağlanabilmektedir.

Ukrayna şehirleri arasında ismi en çok duyulan yerdir Kiev. Konum itibarıyla Ukrayna’nın kuzey bölgesinde Belarus’a yakın bir yerdedir. Ukrayna şehirleri arasındaki mesafeler ise şu şekildedir:

  • Kiev Odessa arası: 478 kilometre
  • Kiev Kharkov arası: 517 kilometre
  • Kiev Lviv arası: 540 kilometre

Kiev’e nasıl gidilir?

Kiev havalimanı olan Borispol (Boryspil) Havalimanına: Pegasus ve Ukrayna Havayolları ile Ankara’dan; yine Pegasus, Ukrayna ve Türk Havayolları ile İstanbul’dan direkt uçuşla sağlanabiliyor.

Özellikle indirim dönemlerine denk gelirseniz 150 TL’ye gidiş-dönüş Kiev Ukrayna uçak bileti alma şansınız bulunuyor.

Kiev’in Nüfusu:

Kiev'in nüfusu II. Dünya Savaşı yıllarında aniden 930.000'den, 180.000'e düşmüşse de 15 yıl içinde toparlanıp %513.5 artarak 1.104.334 olmuştur. Şehrin son nüfusu 2.785.976’dır ve Ukrayna’nın en büyük kentidir.