Niçin Kanada'da Eğitim Almalı?

 

Kanada  gerek ekonomi, gerek toplum güvenliği, gerekse eğitim sistemlerinin en kaliteli olduğu bir kaçülkeden biridir. Kanada dünya ülkeleri arasında Birleşmiş Milletlerin 200 den fazla kriteri baz alarak 174 ülkede yaptığı araştırma sonucunda  yaşanacak en iyi yer seçilmiştir. Düşük suç oranı dolayısıyla güvenli ortamı, toplumsal refah düzeyinin yüksek olması, üst düzey sağlık hizmetleri, sivil toplum örgütlerin etkinliği ve yaygınlığı, çevre temizliği, kültürel ve doğal güzellikler, çalışma koşulları ve iş olanakları açısından dört dörtlük bir  ülkedir. Buna ek olarak temiz ve güvenli olan, zengin kültürel aktivite olanaklarına sahip ve cazip yasam tarzı sunan Kanada'nın en büyük şehirlerinden Vancouver, Toronto ve Montreal, yaşamak ve çalışmak için dünya kalitesindeki şehirler olarak tanınmışlardır.Kanada eğitim sisteminde kişi başına ayrılan harcama diğer G-7 ülkelerinin ayırdığından daha fazla olduğu gibi, Kanada OECD ülkeleri içindeki ilk üçte yer almaktadır. Kanada üniversitelerinden alınan diplomaların dünya çapında tanınmasına bağlı olarak Kanadalı üniversitelerden mezun olan yabancı öğrenciler basarili ve saygın bir kariyere sahip olurlar.

Kanada Fiyatlar 

Kanada'da okumak öğrenciler için oldukça ekonomiktir. Yabancı bir öğrenci için Fen Edebiyat programlarının bir öğretim yıllı ortalama maliyeti 7.100 Kanada Dolarıdır. Okul ücretleri kurumdan kuruma farklılık gösterebilir. Kanada'da eğitim ve yaşam şartlarının çok uygun olması, kaliteli eğitim almak isteyen öğrenciler çok iyi bir alternatiftir. Eğitim ücretleri açısından İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda, Amerika gibi ülkelerle kıyaslandığında eğitim daha ekonomiktir. Bu ülkeler arasında en düşük ücrete sahip ülke konumundadır. Kanada doları ülkenin para birimidir. Her para birimi farklı renklere sahiptir. Bankalar Pazartesi- Cuma günleri saat 09:00-17:00 saatleri arası çalışmaktadır. Otellerde, bazı mağazalar da ya da döviz bürolarında para bozdurmak daha yüksek komisyon ödenmesi durumda olabilir. Öğrenciler pek çok bankanın ATM'lerini rahatlıkla kullanabilir. Kanada'da herhangi bir bankadan hesap açtırıp bankamatik kartı almak mümkündür. Kredi kartları ve seyahat çekleri birçok otel, mağaza, restoranlar ve eğlence yerlerinde geçerlidir, kredi kartınızda hangi para birimi varsa o döviz kuru olarak çevrilir ve aradaki hesap kredi kartının faturasına işler.

Kanada'da Yüksek Yaşam Standartları 

Kanada dünyada en yüksek yasam standartlarına sahip ülkelerden biridir. Kanadalıların %65'inden fazlası kendi mülklerine, otomobil buzdolabı, çamaşır makinesi, televizyon, telefon ve radyo gibi dayanıklı tüketim mallarına sahiptir. İnsanların yaşam standartları oldukça yüksektir. Sanatsal ve kültürel aktiviteler oldukça gelişmiştir. 1.000'den fazla radyo kanalı, 719 televizyon kanalı ile de dünya çapında geniş bir yayın ağı bulunmaktadır.

Kanada'da Konuksever Ortam 

Kanada uyguladığı politikalarla gelenek ve kültür çeşitliliğini destekleyen bir göçmen ülkesidir. Kanada'da dünyadaki etnik grupların hemen hemen hepsi vardır. Kanada'da etnik mutfakları ve eğlenceli aktiviteleri bulmak mümkündür. Kanada'da çeşitli klüpler ve etnik altyapıların temsil edildiği dernekler vardır. Okullardaki rehberlik servisleri öğrencilere bu tarz gruplarla iletişime geçmeleri için yardımcı olmaktadır. Kanadalı ailelerin ve vatandaşlarının öğrencilere karşı sıcakkanlı, anlayışlı, yardımsever olması da Kanada'yı eğitim açısından tercih edilir ülke haline getirir. Şehir merkezlerinde çok çeşitli alışveriş alanları, restoranlar, tiyatrolar, sanat galerileri ve müzeler bulunmaktadır. Genel kullanıma açık çok sayıda park, bahçeler ve plajlar, spor ve etkinlik alanları vardır.

Kanada'da Doğal Güzellikler 

Kanada'da doğal çevreye büyük önem vermektedirler. Her eyalet ve bölgede toplam 39 doğal park ve doğal park rezervleri bulunmaktadır. 

Kanada'ya gelen öğrenciler dünyadaki en güzel ve doğal ortamlardan birini ziyaret etmiş olurlar. Kanada farklı coğrafyaların ülkesidir. British Columbia'nın yeşil kıyıları, Alberta'nın Rocky Dağları, ovalara bakan geniş gökyüzü, St. Lawrence ve Great Lakes (Büyük Göller)'teki "akçaagaçsekeri ülkesi" ve Atlantik'in muhteşem sahilleri ve engebeli tepeleri ile Kanada'nın dış mekânlarında görmeye değer çok fazla şey vardır.

Kanada'da Güvenli Eğitim 

Ülkede yaşayan yabancı uyruklu öğrenciler çok güvenli bir ortamda huzurla  eğitim almaktadır.. Suç oranları son 15 yıl göz önüne alındığında oldukça düşüktür.

Teknoloji Ülkesi Kanada

Kanada Bilgisayar ve enformasyon teknolojisinde uluslararası lider konumdadır. Telekomünikasyon, nakliye, mühendislik, havacılık, şehir ulaştırma, mikro elektronik, tip aletleri, gelişmiş software hidroelektrik ve nükleer güç, laser ve opto-elektronik, bioteknoloji, yiyecek içecek, geometrik, okyanus ve çevre sanayi gibi sektörler çok gelişmiştir.

Kanada, ayrıca internetteki kütüphane ve okullara bağlanma ihtiyacına cevap veren ilk ülkedir. Oluşturulan SchoolNet programı tüm dünyada örnek alınmıştır

İki resmi Dilli bir Ülke: Kanada

Kanada'da hem İngilizce hem de Fransızca resmi dildir. Kanada'nın Fransızca konuşan yerleşik hakkının çoğunluğu (%75) ülkenin doğu kısmında bulunan Quebec eyaletinde yasar, fakat ülke genelinde de Fransızca konuşan topluluklar bulunmaktadır. 

Global platformda, 800 milyon kişinin İngilizce, 250 milyon kişinin Fransızca konuştuğu tahmin edilmektedir. İki dilin hakim olduğu Kanada, öğrencilere İngilizce (ESL) ve  Fransızca'yı (FSL) ikinci dil olarak öğretme olanağı sunmaktadır.