Niçin Dili Yurtdışında Öğrenmeli?

Globalleşen dünyamızda konu ne olursa olsun insanlar arası iletişim için, gelişmeleri takip etmek, yayınları taramak ve daha yüzlerce amaç için  yabancı dil bilmek bir zorunluluk.Artık CV’ler tek bir yabancı dil yeterli olmuyor. Bilinen yabancı dillerin de hem konuşma, anlama bakımından üst düzeyde olması isteniyor.

 

Ülkemizde eğitimin tüm aşamalarında İngilizce eğitimi verilse de gerek öğreticilerin yöntem ve kişisel yetersizlikleri gerekse eğitimin her aşamasında Türkçe konuşulması yıllarca eğitim alınmasına rağmen sonucun son derece başarısız olmasını beraberinde getiriyor. Bir dili öğrenmek o dilin doğal olarak kullanıldığı bir ortamda o dili aktif kullanımla mümkün oluyor. Bunu sağlamanın en pratik yolu da o dilin konuşulduğu ülkede eğitim almak ve her ortamda o dili aktif olarak kullanmaktır.

 

Ülkemizde ve bir çok ülkede yabancı dil eksikliği iş ve akademik hayatta kişilerin önündeki en büyük engeldir. Dil bilmek de maalesef sadece gramer bilmek ve kelime haznesinin geniş olması ile eş anlamlı değil. Bunların elbette bilinmesi gerekiyor ancak dili aktif olarak konuşabilmek, kendinizi ifade edebilmek de demek. Dili tüm boyutlarıyla mümkün olan en kısa sürede, en etkili öğrenmenin yolu o dilin konuşulduğu ülkede öğrenilmesi.

 

 

Neden Yurt Dışında Dil Eğitimi Almalı?
 

  • Dilin doğal olarak konuşulduğu ülkede 24 saat  o dil ile iç içe yaşarsınız.Dil okulunda, sokakta, otobüste, alış veriş yaparken, her an öğrendiğiniz yabancı dili kullanma ortamı bulursunuz.
  • Her dil bir kültür geçmişiyle birlikte oluşur. Dilin doğal olarak konuşulduğu ülkemim kültürünü, günlük kullanım alışkanlıklarını detaylarıyla tecrübe etme ve tanıma olanağı bulursunuz.
  • Gerek gidilecek dil okulunda gerekse günlük yaşamın bir çok aşamasında oluşan yakın arkadaşlıklar yurtdışından döndükten sonra bile iletişiminizi yabancı dille sürdürebileceğiniz bir süreci başlatır. Teknolojinin geldiği bu aşamada yurtdışındaki arkadaşlarınızla iletişimin son derece kolay ve etkili olabilmesi bunu daha etkili kılmaktadır
  • Yurtdışında dil eğitimi almak sadece dilinizin gelişmesini değil sizim hayat deneyiminizin artması ve kişisel gelişiminize de en az dil eğitimi kadar katkı yapması anlamına gelmektedir.
  • Sadece gittiğiniz ülkenin değil aynı amaç için dünyanın farklı ülkelerinden gelen diğer insanlarla da tanışmak, arkadaşlıklar kurmak farklı kültürleri de tanımak ve iş hayatınızda karşılaşabileceğiniz farklı ülkelerden insanlarla çok daha kolay iletişim kurabileceğiniz anlamına da geliyor.Bu sebepledir ki bir çok büyük firma yurtdışında dil öğrenimini sadece dil yeterliliği olarak değil aynı zamanda uluslararası yaşam deneyimi göstergesi olarak da tanımlıyorlar.

Avustralya, Yeni Zelanda gibi kimi ülkeler dil eğitimi sürecinde öğrencilere yasal çalışma olanağı da sunmaktadır.İşin maddi boyutu bir kenara bırakılsa bile yurtdışında çalışmanın getireceği deneyim ve kendine güven duygusu kariyerinize büyük katkı sağlayacaktır.