ODESSA UKRAYNA HAKKINDA

ODESSA UKRAYNA HAKKINDA

Odessa (Ukraynaca: Одеса; Rusça: Одесса; Rumence: Odesa; Kırım Tatarcası: Ades), Ukrayna'nın güneybatısında şehir ve aynı isimdeki Odessa ilinin (oblast) yönetim merkezi. Ukrayna’nın en büyük 3. kenti ve Karadeniz’deki en büyük limanlardan birine sahip olmasıyla Ukrayna ticaretinin merkezini oluşturuyor.

Kısa Odessa Tarihi:

1794 yılında işgalci Ruslar, Hacıbey ismine son vererek Odessa ismini vermişlerdir. Şehirde halen az miktarda da olsa Yerli Türkler ve Tatar Türkleri yaşarlar. Şehrin önemli banliyösünün ismi Tahirova da Türkler tarafından kurulmuştur. Eski gümrük binası gibi Türklerden kalan çok az da olsa bazı binalar bulunmaktadır. 

Osmanlı Devleti'nin kuzey Müslümanlarını, Hac için Mekke'ye götürdüğü en önemli uğrak merkezidir. Osmanlı döneminden sonra 19. yüzyıl sonları ve 20. yüzyıl başlarında da Rusya topraklarında yaşayan Müslümanların Hac'ca gitmek için toplanma noktası olmuştur. Ukrayna'nın en önemli liman şehridir.

1923 yılında kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk açtığı başkonsolosluklardan biri Odessa olmuştur ve bu şehirde 1936 tarihine kadar hizmet vermiştir. Yaklaşan 2. Dünya Savaşı nedeniyle konsolosluk boşaltılmıştır. Mülkü, Türkiye Cumhuriyeti'ne ait olan bina halen Fransuzki Bulvarı'ndadır.

Odessa’nın Nüfusu:

Karadeniz havzasının, Samsun'dan sonra en büyük şehridir. Odessa'nın nüfusu; 1.012.500 'dur. 2010'daki nüfus sayımında bu rakam 1.052.101 olarak tespit edilmiştir.

Odessa içi Ulaşım:

Odessa Uluslararası Havalimanı’ndan şehre ulaşım için servisler bulunuyor. Ayrıca oldukça gelişmiş hizmet veren toplu taşıma ağını da kullanabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise tren hattı. Taksi ücretleri de oldukça makul olduğu için tercih edilebilir ama fazla ücret ödememek için dikkatli olmasınız.

Şehir içi ulaşımda oldukça fazla hatta sahip olan otobüs ilk tercih olabilir. Toplu taşıma ücretleri Türkiye ile kıyaslandığında oldukça uygun gelebilir. İsterseniz haftalık bilet alarak ulaşımınızı çok daha ekonomik bir hale getirebilirsiniz.

Odessa’ya Nasıl Gidilir?

Ukrayna Hava Yolları’nın her gün İstanbul’dan Odessa’ya karşılıklı 4 seferi düzenleniyor. Eğer Ankara’da yaşıyorsanız ise Ukrayna Hava Yolları’nın yeni hattı olan Ankara – Kiev arasında her gün karşılıklı seferler yapılıyor. Kiev’den Odessa’ya veya diğer Ukrayna şehirlerine ise, Kiev aktarması ile rahatça gidebilirsiniz.

Ayrıca Odessa’ya, Türk Hava Yolları ve Onurair da İstanbul’dan karşılıklı olarak seferler düzenliyor. 1961’den beri Ukrayna halkına ve yabancı turistlere hizmet vermekte olan Odessa Havaalanı,  şehir merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta yer alıyor.