UKRAYNA'DA ÜNİVERSİTE

 • Ukrayna üniversitelerinde eğitim kalitelidir: Ukrayna üniversiteleri Avrupa  ve dünyanın önemli gözde  üniversitelerine arasındadır ve eğitim seviyeleri bakımından dünyaca kabul görmüş, dünyada alanında öne çıkan bilim adamlarını yetiştirmişlerdir. Bunlar arasında helikopterin mucidi ve dünyaca bilinen Sikorsky helikopterlerinin tasarımcısı Igor Ivanovich Sikorsky, periyodik cetvelin yaratıcısı kimyager ve mucit Dimitri İvanoviç Mendeleev sayılabilir. Avrupa’da üretilen ilk programlanabilir elektronik bilgisayar MESM 1950 yılında Kiev’de yapılmıştırUkrayna üniversiteleri alt yapılarını uzun yıllar önce hazırlamıştır ve yıllara dayanan deneyimlerini günümüzün modern öğrenim metotlarıyla kaynaştırarak , tüm dünyada eğitim, araştırma ve geliştirme alanında saygın bir konuma erişmişlerdir.Ukrayna üniversitelerinde Öğrenci / profesör oranı öğrenci lehinedir ve bu bakımdan ülkemize göre çok daha avantajlıdır.
 • Ukrayna üniversitelerinde eğitim ücreti çok ekonomiktir: Ukrayna’da devlet üniversiteleri finansal bakımdan da desteklemektedir. Ukrayna’da üniversite eğitim ücretlerinin bu denli düşük olmasının sebeplerinden biri de budur. .Ukrayna Üniversitelerinde 1 yıllık harç ücretleri 1700 – 3500 USD kadardır.Dünyanın sayılı eğitim kurumları arasına girme yolunda ilerleyen Ukrayna üniversiteleri, yakaladıkları üst düzey eğitim standartlarını daha da arttırmayı,  edindikleri birikimi öğrencilerine en iyi şekilde aktarmayı hedef edinmişlerdir.
 • Ezberci olmayan Eğitim: Ukrayna üniversitelerinde teorik eğitimin pratik eğitimle harmanlanarak öğrencilerin bilgileri pekiştirilmekte ve  eğitim aldıkları alanlarda  uzmanlaşmaları sağlanmaktadır.
 • Tanınırlığı olan Üniversiteler: Ukrayna üniversitelerinin Avrupa Birliği ve YÖK tarafından tanınırlığı bulunuyor. Diplomanıza denklik alabilirsiniz. Ukrayna’daki Yüksek Öğretim kurumlarının tamamından alacağınız diplomalar LİZBON Antlaşması ile tüm Avrupa bir  ülkelerinde geçerlidir. Bu antlaşma ile dilediğiniz Avrupa Birliği ülkesine yatay geçiş yapma hakkınız bulunuyor..Türkiye’de özel sektörde çalışmayı tercih edecek olan kişiler bu üniversitelerden aldıkları diplomalar ile rahatlıkla iş bulabilmekte ve önemli konumlara gelmektedirler. Ukrayna’da devlet üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır
 • Ekonomik Konaklama Olanağı: Ukrayna üniversitelerinde konaklama da çok ekonomiktir.  Ukrayna’da birçok üniversitenin yurdunda yıllık sadece 600 USD dolayında bir ücretle konaklayabilirsiniz.
 • Ekonomik Yaşam Giderleri: Ukrayna’da yaşam giderleri de çok ekonomiktir.  Ukrayna’da eğitim alırken beslenme, ulaşım, sosyal harcamalar, cep harçlığı gibi giderler için aylık 350 USD harcama yeterli olmaktadır.
 • LGS sınavına girmeden Üniversite okuma olanağı: Türkiye’deki Lise diplomanız ve aldığınız derslere uygun olarak Ukrayna’da dilediğiniz bölümde üniversite eğitimi alabilirsiniz Ukrayna’da lisans eğitimini almak için LGS sınavına girmeye ve gerginliğini yaşamanıza gerek yoktur.
 • Zengin sosyal yaşam: Ukrayna eğitim kalitesi ve ekonomikliğinin yanı sıra zengin bir kültür ve sanat ülkesidir. Ukrayna’da Kiev, Odessa, Harkov gibi üniversite şehirlerinde eğitim alırken kişisel gelişim kazanabilir, eğitim dışı zamanınızı verimli geçirebilirsiniz. Ukrayna üniversiteleri sadece kaliteli eğitimleri ile değil sosyal ve kültürel olanaklarıyla da bilinmektedir. Ukrayna üniversiteleri; Spor kompleksleri, Konferans salonları, Kütüphaneleri, Tiyatro ve aktivite kulüpleri gibi kültürel organizasyonları, Kampüs içerisinde bulunan kafeterya ve restoranları iler çok donanımlıdır.
 • Uluslararası Ortam: Ukrayna üniversitelerinin sunduğu ekonomik ve kaliteli eğitim dünyanın birçok ülkesinden öğrencileri Ukrayna’ya çekiyor. Bunun doğal sonucu olarak Ukrayna üniversite kampüslerinde uluslararası bir ortam oluşuyor.  
 • Kolay üniversite kabul işlemleri: Ukrayna üniversitelerinin başvuru koşulları, işlem süresi birçok Avrupa ülkesine göre kolaydır ve kısa sürer.
 • Vize reddi gerilimi yok: Ukrayna üniversitelerine vize reddi endişesi yaşamadan başvurabilirsiniz.