Yurtdışında Dil Öğrenmek

Dilin konuşulduğu ülkede öğreniminin daha kolay ve verimli olduğu herkesçe bilinmektedir. Çünkü gidilen ülkede o dili her an duyarak, konuşarak, okuyup yazarak sürekli bir öğrenme süreci içerisinde olursunuz ve bu sayede de dil kullanımındaki özgüveni yükseltme olanağına kavuşursunuz.

 

Bir Dil Okulunda Öğrenim Görmek

Edurota Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı, size ihtiyaç ve talepleriniz doğrultusunda en uygun okulu tespit edecektir. Okul isteklerinize ne kadar uygun olursa, orada alacağınız eğitimden de o kadar çok verim alırsınız. Öğretmenlerinin ve eğitim sisteminin kaliteli ve disiplinli olması bu konuda gerçekten çok önemlidir. Her okulda birbirinden farklı olsa da belirli oranlarda derslere devam zorunluluğu vardır. Bu konudaki hassasiyeti ciddiye almayan öğrencilere okulun bitirme ya da katılım sertifikasını vermeme hakkı vardır. Her şeyden önemlisi bu dersleri kaçırmış olmanız, yabancı dil bilgileriniz ve kullanımınızda büyük zorluk yaşayacağınız anlamına gelmektedir.

 

Yurtdışında Dil Öğreniminde Başarının Basamakları

Yurtdışına dil eğitimine giden kişiler kendilerine somut ya da soyut hedefler belirlemelidirler. Bu sayede alınacak sonuç daha gerçekçi ve öğrenme sürecine motivasyon daha kuvvetli olur. Bu hedefleri belirlemedeki en önemli etken kişinin kendi isteği ile yurtdışında dil eğitimi almak istemesidir. Bu nedenle ailenin zorlaması ile yurtdışına giden öğrenciler genellik istenen başarıyı elde edememektedir. Karar vermek ve planlı olarak bir hedefe kilitlenmek ilk olarak atılabilecek en doğru adımdır. Bu süreç içerisinde öğrencinin psikolojik olarak kendini yurtdışına gitmeye hazırlaması gerekmektedir. Bu konuda hevesli olan öğrenciler genellikle hedeflerini belirlemiş ve bu yolda harcadığı maddi tüm giderlerin karşılığını en verimli şekilde almak isteyen öğrencilerdir. Kurs süresi boyunca her türlü imkândan faydalanması gerektiğinin de bilincindedir. 
Bir lisan öğrenirken edinilen teorik bilgilerin sürekli olarak pratikle desteklenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde kullanılmayan bilginin kısa sürede unutulacağı apaçık ortadadır. Bu amaçla öğrencilerin dil öğrenimini hızlandırıcı bazı uygulamalarda bulunmaları gerekmektedir. Bu uygulamalar sadece dersleri tekrarlamak şeklinde değil tamamen yaşam tarzını değiştirecek ve öğrenciyi her açıdan geliştirecek türde olmalıdır. Sonuçta elde edilecek başarı ve kurstan alınacak zevk de artacaktır.

Yurtdışında dil eğitimi ile geçirilecek sürecin verimini arttırmadaki en önemli basamaklar;

  • Özgüven ve sosyal girişimcilik,
  • Pratik yapma,
  • Bireysel çalışma şeklinde sıralanabilir.

 

Özgüven ve Sosyal Girişimcilik

Öğrencilerde görülen en yaygın endişe ilk defa gidecekleri bu ülkeye vardıklarında onları nelerin beklediğini ve okul ile nasıl iletişim kuracaklarını bilmemeleridir. Aslında bu konuda endişe duymaya gerek yoktur. Çünkü okul ve konaklama türü belirlenirken sizin dil bilginizin ne seviyede olduğu net olarak iletilmektedir. Sonuçta oraya dil eğitime gittiğiniz için sizi havaalanından karşılayacak olanlar ve yanında kalacağınız aileler bunun bilincindedir. Vardığınız andan itibaren hata yapmaktan çekinmemeli, konuşmak için her fırsatı değerlendirmelisiniz. Eğer bir şekilde iletişime başlamazsanız, daha sonra gramer yapısındaki bilgileriniz ilerlemiş olsa bile konuşma bakımından geride kalırsınız. Konuşma ve iletişim kurmada hevesli öğrenciler genellikle gramer bilgisi kuvvetli ama iletişim konusunda çekingen olanlara göre daha verimli bir eğitim alırlar ve daha hızlı ilerlerler. Unutmayın ki ne kadar çok konuşursanız özgüveniniz de o kadar çok artacaktır.

Sosyal yönden girişimci olmak dil eğitiminde sizi başarıya götürecek önemli basamaklardan bir diğeridir. Çekingen davranmadan, etrafınızdaki diğer öğrenciler ve öğretmeler ile sürekli pozitif bir iletişimde olmanız sizi yurtdışında hissedebileceğiniz yalnızlık duygusundan mümkün olduğunca uzak tutacaktır. Bulunduğunuz süre boyunca diğer milletten insanlar hakkında önyargısız olarak onlarla sohbet etmek, arkadaş olmak ve ders dışı zamanlarda da beraber vakit geçirmek sosyalleşmenizi sağlayacak ve dil eğitimindeki başarınızı da arttıracaktır. Böyle bir arkadaş ortamında bulunmak, sohbetlerde o günkü dersin gramer ve kelime bilgilerini tekrarlamak ayrıca size pratik yapma imkânı da sağlayacaktır.

 

Pratik Yapma

Gün içerisinde bulunan her fırsatta pratik yapmak öğrencilerin dil öğreniminin başarısını hızlandıran bir faktördür. Öğrenciler genellikle dil pratiğini bölgedeki insanlarla değil de yurttan, okuldan yani kendisi gibi dil eğitimi amacıyla gelmiş diğer milletlerden öğrencilerle yapmaktadırlar. Bunun en genel sebebi de hata yapmaktan çekinmeden konuşabileceklerini hissetmeleridir. Bazı öğrenciler ise arkadaş seçiminde o kişinin aksanının anlaşılır ve dil seviyesinin yüksek olmasını temel almaktadırlar. Dil seviyesinin iyi olması yönünden doğru gözüken bu seçim aksan konusunda yanıltıcı olmaktadır. Çünkü ileride sadece temiz bir aksan ile konuşan kişilerle iletişim kurmayacaksınız. Bu yüzden kulağınızı her türlü aksana alıştırmakta fayda vardır.
Gittiğiniz ülkelerde Türk öğrenciler ya da göçmenlerle karşılaşma ihtimaliniz çok yüksektir. Bu tür durumlarda insanlar hemen Türkçe konuşma ve uzun uzun muhabbet etmeye başlarlar. Bu durumun dil öğrenimindeki motivasyonunuzu bozmaması için çok fazla ana dilinizde muhabbetlere girmemeniz, kısa sohbetler sonrasında uygun bir biçimde Türkçe konuşmanızın öğreniminizde olumsuzluklar yaratacağını uygun bir dille anlatırsınız. Bu şekilde bir yaklaşım hem sizin açınızdan hem de diğer Türk öğrenci açısından daha yararlı olacaktır. 

 

Bireysel çalışma

Okulların hepsinde çok çeşitli çalışma ve araştırma imkânları sunulmaktadır. Orada bulunduğunuz süre boyunca gerek kütüphane gerekse bilgisayar laboratuarlarını en verimli şekilde kullanmanız sizin açınızdan çok faydalı olacaktır. Ses kayıtlarını dinlemeye yönelik audio laboratuarlarda çalışmanız da dinleme ve anlama açısından bireysel olarak yapabileceğiniz çalışmalardan biridir. Ayrıca günlük gazeteleri ve dergileri incelemeniz, beğendiğiniz kitapları okumanız günlük konuşmalarda daha rahat pratik yapmanızı ve gündemdeki konulardan konuşabilmenizi sağlayacaktır. 
Dersler belirli bir kitap ve konu sırasında ilerlediği için her akşam günlük tekrarlarınızı yaparak bir sonraki güne hazırlanmanız, kelimeleri tekrar etmeniz öğrenmeniz açısından çok önemlidir. Bireysel olarak yapılan bu tekrarlara, arkadaşlarınız ile yapacağınız pratiklerde eklendiğinde konular daha net aklınıza yerleşir ve unutmanız da bir o kadar zor olur. Dil öğrenmeye olan ilginiz çalıştıkça daha çok artar. Çünkü bu sayede ne kadar ilerlediğinizi görebilirsiniz ve bu da motivasyonunuzu bir o kadar arttıracaktır.

Bu sıraladığımız dil öğrenme yöntemlerinin yanında bir de kendi kendinize ya da arkadaşlarınız ile beraberken yapabileceğiniz oldukça faydalı başka dil öğrenme yöntemleri de vardır. Yurtdışında bulunduğunuz süre boyunca hiçbir fırsatı kaçırmadan sürekli kelime bilginizi geliştirmek ve yeni kelimeler öğrenmek size çok büyük fayda sağlayacaktır. Bunu arkadaşlarınızla sokakta gezerken reklâm panolarına, dükkânlara bakarak ya da bölgede yaşayan insanlarla kısa sohbetlere girerek bile yapabilirsiniz. Dil öğreniminde önemli olan öğrenme hevesinizi kaybetmeden ve hedefinizden şaşmadan çalışmanızdır. Eğlenceli aktiviteler yaparken bile öğreniminizi sürdürebilirsiniz. Bu yüzden yurtdışında yaşayacağınız bu deneyim size sadece dil eğitimi değil aynı zamanda da eğlenceli anılar ve dostluklar kazandıracak, özgüveninizi arttıracak ve ileriye dönük planlarınızda da başarınızı arttıracaktır.